Elektron arxiv sisteminin tətbiqi və inkişafı
Maliyyə Nazirliyi 1918-ci il, 8 may tarixində yarandıqdan bəri böyük miqdarda kağız əsaslı sənədlər toplanmışdı. Zaman keçdikcə bu sənədlər mütəmadi istifadə, həmçinin havanın toz və nəmindən zərər görürdü. İstifadəçilərə yüksək keyfiyyətli xidmət göstərəcək sənəd idarəçiliyi və elektron arxivləşdirmə sisteminin yaradılmasına ehtiyac var idi.
Maliyyə Nazirliyi sənəd arxivinin yaradılmasının çətinliklərini və problemləri təhlil etmək üçün ED şirkətini cəlb etdi. Bura arxivləşdirilmiş sənədlərin səmərəli istifadəsini təmin etmək üçün arxivin məqsədlərini və əməliyyat prosedurlarını müəyyənləşdirmək daxil idi.  Bir aylıq seminar bizim komandaya Nazirliyin vizyon və tələblərinə uyğun proses və presedurları müəyyənləşdirməyə imkan verdi.

The Ministry of Finance is the central executive agency within the Republic of Azerbaijan that implements the financial policy of the state and manages state finance. Documents are a critical value for the Ministry and it attaches great importance to their correct use and storage.
Since its establishment on May 8, 1918 the Ministry of Finance has created a large number of paper-based documents. With the passage of time, the documents have been damaged by constant use, and dust and moisture in the air. There was a need to create a document management and electronic archiving system, which would provide a high-quality service to users.
The Ministry of Finance engaged ED to analyse the challenges and problems of creating a document archive. This included identifying the goals of the archive and the operating procedures to enable efficient usage of the archived documents. A month of elicitation workshops helped our team to build processes and procedures, which aligned with the Ministry’s vision and requirements.