Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı Xəzər dənizinin ən böyük limanıdır. Liman terminalları vasitəsilə Xəzər dənizinin əsas limanları ilə, Volqa-Don və Volqa-Baltik kanalları vasitəsilə isə Qara, Aralıq dənizi, Baltik, Şimal dənizləri və Atlantik okeanının limanları ilə dəniz ticarəti əlaqəsi təmin edilir. 2018-ci il ərzində Bakı Beynəlxalq Limanı 3,8 milyon ton yük daşıyıb.
2015-ci il martın 18-də Prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə Bakı limanı yenidən qapalı səhmdar cəmiyyətə (QSC) çevrilib.
Limanı Bakıdan Ələt rayonuna köçürmək, Bakı limanının infrastrukturunu genişləndirmək, limanın texnoloji inkişafı və tutumunu artırmaq.
Texnoloji həllər avadanlığın boşaldılması və yüklənməsi sürətinin maksimum azaldılması və bununla da limanın sürətinin artırılmasına yönəldilmişdir.

Baku International Sea Trade Port, also known as the Port of Baku, is the largest and busiest port on the Caspian Sea. It connects with the Caspian’s other major ports and provides a gateway to the Black, Mediterranean, Baltic and North seas and the Atlantic Ocean, via the Volga–Don Canal and the Volga-Baltic Waterway. In 2018 the Port of Baku handled 3.8 m tonnes of cargo.
On 18 March 2015, the Port of Baku was reorganized as a closed joint-stock company under a decree of Azerbaijani President Ilham Aliyev.
The company management faced the enormous challenge of relocating the Port of Baku from the centre of the city to a larger, modern facility at Alat. In order to streamline operations, the new port needed to minimize loading and unloading times.