Təlim və Simulyasiya Mərkəzi üçün müfəssəl İT həllərin tətbiqi
Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin Bakı filialı universitetin ilk xarici şəhərciyidir. 15 sentyabr 2015-ci il tarixində Bakı filialı ilk yüz tələbəsini qəbul etdi. Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin aparıcı professor vəəllimləri universitetin kurikulum və proqramlarına uyğun olaraq Bakı şəhərciyində Ümumi tibb üzrə təlim keçirlər. Tələbələr altı il tam gün təhsil alırlar. Məzun olduqdan sonra Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin diplomunu və ümumi praktik həkim ixtisasını alırlar.
Universitet İT infrastrukturun layihəsi da daxil olmaqla, müfəssəl İT həllərin təmin edilməsi üçün ED şirkətini cəlb etdi. Bu layihə İT-nin müxtəlif sahələrini əhatə edir: SCS, CCTV, şəbəkə sistemi, audiovizual sistem, PA sistemi, simsiz sistem, IP-telefoniya və girişə nəzarət. Ümumi və xüsusi tələblərini müəyyən etmək üçün müştəri ilə çalışdıqdan sonra sistemləri hazırladıq və uğurla tətbiq etdik.

The Baku branch of the Sechenov First Moscow State Medical University is the university’s first foreign campus. On September 15, 2015, the Baku branch received its first one hundred students. Leading professors and teachers of the First Moscow State Medical University provide training in General Medicine at the Baku campus according to the University’s curricula and programs. Students study full time for six years. Upon graduation, they receive a diploma and the qualification of General Practitioner from the Sechenov First Moscow State Medical University.
The University decided to open the first Training and Simulation Centre in Azerbaijan to improve the practical skills of future doctors and enhance the qualifications of medical specialists. The Training and Simulation centre was to be equipped with the most modern technologies for practical training and assessing the level of acquired skills and competencies.
The University engaged ED to provide a comprehensive IT solution including the design of IT infrastructure. This project encompassed different areas of IT: SCS, CCTV, a network system, audio-visual system, PA system, wireless system, IP telephony and access control. After working with the customer to identify their general and specific requirements, ED designed and successfully implemented the systems.