Offshore Vanilla Wi-Fi
BP dünyanın ən böyük neft və qaz şirkətlərindən biridir. BP 1992-ci ilin iyun ayında Azərbaycana gələrək Bakıda ilk ofisini açıb. İki il sonra BP və beynəlxalq neft şirkətlərindən ibarət konsorsium Azərbaycan hökuməti ilə müqavilə imzaladı. Bu gün BP-nin Azərbaycandakı nümayəndəsi şirkətin neft və qaz hasilatı və nəqli üzrə əsas qlobal istehsal mərkəzlərindən biridir.
BP rəhbərliyi neft platformalarındakı istifadəçilərə təhlükəsiz və etibarlı internetə çıxış təmin etməyi qarşısına məqsəd qoymuşdur. Layihənin əsas çətinliyi radio siqnalının yayılmasına maneə törədən kompleks metal konstruksiyalardan ibarət qapalı otaqlarda simsiz şəbəkənin fasiləsiz işləməsini təmin etmək idi.
Qeyd olunan problemi həll etmək üçün ED şirkəti radio siqnalının spektral analizini apardı və neft platformalarında giriş nöqtələrinin yerləşdirilməsi üçün ətraflı dizayn hazırladı. ED layihə qrupu, neft platformalarının istismarı üçün təhlükəsizlik qayda-qanunlarına uyğun olaraq bütün platformalarda təklif olunan həllin həyata keçirilməsi üçün ətraflı layihə planı hazırladı. Avadanlıq quraşdırıldı, sınaqdan keçirildi və istismara verildi.

Offshore Vanilla Wi-Fi
BP is one of the world’s largest oil and gas companies. BP Azerbaijan was established in 1992 in Baku. Two years later, BP and a consortium of international oil companies signed a major contract with the Azerbaijani government. Today Azerbaijan is one of BP’s key global centres for production and transportation of oil and gas.
BP’s management set the goal to provide its oil platforms with safe and reliable Internet access. The project’s main challenge was to ensure uninterrupted operation of the wireless network in confined spaces made of complex steel structures that block the radio waves..
ED conducted a spectral analysis of the radio signals and developed a detailed design for locations of the access points on the oil platforms. The ED project team also prepared a detailed project plan for implementation of the solution on all the platforms in accordance with the health and safety regulations. The equipment was installed, tested and put into operation